טלפון 04-6168880

במקרים דחופים 0587-111-587

דוא"ל

VetsHarish@gmail.com

סניף דרך ארץ

חריש, דרך ארץ 49
בתאום מראש

סניף פרחים – בצוותא

חריש, רח' יחד 3
יום א'-ה' 9:00-19:00 יום ו' 9:00-13:00
החל מ21.1.24

חיסון מרובע – למה חשוב לחסן חתולים?

חיסון מרובע לחתולים

 

מה זה חיסון מרובע?

חיסון מרובע, הינו חיסון הניתן באופן שנתי לחתולים, והוא קריטי בשנתם הראשונה. בשנה הראשונה לחיי החתול, החיסון ניתן פעמיים לפחות החל מגיל חודשיים ובהפרשים של 3 שבועות. המחלות מהן מגן החיסון הינן מסוכנות ביותר עבור גורי חתולים, אך עלולות לפגוע גם בחתולים בוגרים. על כן, ההמלצה היא לחסן 

חתולים בוגרים בחיסון מרובע בעם בשנה.  בפרט אלו שיוצאים לחצר או לרחוב אך גם אלו שמבלים את כל חייהם בתוך הבית. זאת משום שמכיוון שכאשר אנו יוצאים וחוזרים, אנו עלולים לשאת את גורמי המחלה בגדינו, סוליית נעלינו או על גופנו במידה ונגענו או עברנו בקרבת חיה חולה. מכיוון שארצנו מרובה בחתולי רחוב, גורמי מחלה אלו נפוצים בכל מקום.

 

ממה מגן חיסון מרובע בחתולים?

חיסון המרובע מגן על החתול מפניי ארבעה סוגים שונים של מחלות:

  1. חתלתלת (פנלאוקופניה): מחלה נגיפית וקטלנית הנפוצה במיוחד אצל גורי חתולים. א פוגעת קשות במעי הדק  וגורמת לשלשולים ולהקאות. בנוסף, תיתכן פגיעה במח העצם ובעקבותיה פגיעה בייצור תאי הדם, ובהם תאי מערכת החיסון. מחלה זו קטלנית מאוד לגורי חתולים והסיכויים למוות גבוהים במיוחד. 
  2. נגיף ההרפס חתולים (רינוטרכאיטיס): מחלה זו פוגעת בדרכי הנשימה העליונות. תסמיניה הם עיטושים, חום גבוה, נזלת קשה ודלקות עיניים שעלולות להוביל לעיוורון. גורי חתולים עלולים להדבק במחלה מאמם וגם חתולים שנרפאו מהמחלה יישארו נשאים של הנגיף למשך כל ימי חייהם, וימשיכו להפריש אותו באופן גם כשהם אינם מראים סימני מחלה קלינית. המשמעות היא שגם חתול בריא-למראה עשוי להדביק חתולים אחרים בהרפס חתולים.
  3. נגיף הקליצ'י: נגיף זה (בדומה לנגיף ההרפס חתולים) פוגע בדרכי הנשימה העליונות ועלול להוביל לסיבוכים כגון עיוורון ודלקת ריאות. הנגיף מועבר מחתול לחתול על ידי מגע עם הפרשות גוף או ליקוק, שתייה ואכילה מכלים משותפים.

חתול שנדבק צפוי להשתעל, להתעטש ולסבול מחום ומפצעים בחלל הפה והלשון. גם לאחר שכל התסמינים חולפים, יישאר החתול נשא במשך תקופה ארוכה, שבמהלכה הוא עלול להדביק חתולים אחרים במחלה. עם זאת, שלא כמו במקרים של הידבקות בהרפס, רוב החתולים הנגועים בקליצי יצליחו לבסוף להגיע להחלמה מלאה. 

  1. חיידק הכלמידיה: מחלה הנגרמת על ידי חיידק והינה מדבקת גם לבני אדם. היא מתבטאת בדלקות עיניים, ולעתים בדלקות בדרכי הנשימה, ונדבקים בה בעיקר גורי חתולים צעירים.

 

  מתי עושים חיסון מרובע?

תדירות חיסונים אצל גורי חתולים ואצל חתולים בוגרים:

החל מגיל 7-8 שבועות, גורי חתולים מקבלים שני חיסוני מרובע בהפרשים של שלושה שבועות זה מזה על מנת לתת חיזוק הדרגתי של מערכת החיסון של הגור.  

בהמשך חייו מקבל כל חתול בוגר זריקת דחף- חיסון מרובע שנתי המשמש כ’רענון’ למערכת החיסון ומספק הגנה אופטימלית כנגד המחלות הנ”ל, למשך כל ימי חייו.

 נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה נוספת הקשורה לחיסון המרובע או כל נושא אחר.

בברכה,

משפחת  אנימד 

שיתוף:

חיפש מאמר:

עוד מהבלוג שלנו:

סניף פרחים-בצוותא פתוח לקהל!

אנחנו שמחים להודיע סניף פרחים-בצוותא פתוח לקהל! כחלק מהמאמץ של המרפאה לשפר את זמינות השירותים, צוות המרפאה שמח לעדכן שהחל מתחילת השנה (תחילת ינואר 2023)

סניף חדש בחריש

מזל טוב! סניף חדש למרפאת אנימד! סניף "פרחים – בצוותא "- כל הפרטים כאן: אחרי שחיכיתם בסבלנות, הנה כל הפרטים אודות הסניף החדש. הסניף החדש

הפייסבוק שלנו:

תפריט נגישות

מזל טוב! פתחנו סניף נוסף בחריש !
ליחצו על הלינק לפרטים