טלפון 04-6168880

במקרים דחופים 0587-111-587

דוא"ל

VetsHarish@gmail.com

סניף דרך ארץ

חריש, דרך ארץ 49
בתאום מראש

סניף פרחים – בצוותא

חריש, רח' יחד 3
יום א'-ה' 9:00-19:00 יום ו' 9:00-13:00
החל מ21.1.24

חיסון משושה / מתומן – למה חשוב לחסן כלבים?

חיסון משושה/ מתומן

כאשר גור כלבים נולד, כמו כל גור ותינוק, הוא לא מוגן מפני מחלות שקיימות בסביבה ולכן חשוף למחלות שעלולות להיות מסוכנות לכלבים ואף לאנשים שנמצאים בקשר עם הכלב או בסביבתו. על מנת להגן על הגור אנחנו מחסנים אותו כנגד גורמי המחלה הנפוצים והמסוכנים בחיסון המשושה/מתומן .

 חיסון המשושה

חיסון המגן משישה זנים של גורמי מחלות נפוצים בקרב כלבים וגורי כלבים:

  1. וירוס פרוו בכלבים (Parvo virus): מחלה ויראלית מדבקת מאוד, הפוגעת בעיקר בגורים שאינם מחוסנים, בעיקר גילאי 8-16 שבועות אך עלולה לפגוע בגורים בוגרים יותר אפילו על גיל שנה ומעלה. מחלת הפרוו נגרמת מווירוס נפוץ שנמצא בעיקר בהפרשות שונות של כלבים חולים (צואה, שתן, ריר ועוד).
    הווירוס עמיד מאוד ומתיישב במערכת העיכול, שם הוא גורם להרס התאים, ועלול להתפשט למערכות נוספות כגון מערכת החיסון ולגרום לנזק. תסמינים נלווים: שלשולים דמיים, הקאות, אפתיה וחוסר התעניינות בסביבה, דיכאון,ירידה בתיאבון וחום. השלשולים תכופים, בתוספת להקאות ולירידה בצריכת המים והמזון עלולים להוביל להתייבשות קשה ואפילו למוות.
  2. וירוס כלבלבת בכלבים (Distemper virus): מחלה ויראלית מסוכנת מאד המועברת דרך הפרשות הכלב החולה כמו: צואה ,שתן, רוק והפרשות מהאף. המחלה פוגעת במערכות שונות כמו: מערכת הנשימה, העיניים, מערכת העיכול והעצבים ועלולה לגרום למוות. התפרצות המחלה שכיחה יותר אצל גורים, אך ייתכן כי תתגלה גם בכלבים בוגרים. תסמינים נלווים: חום, הקאות, שלשולים , הפרשות ריריות ועוד.
  3. דלקת כבד נגיפית: מחלת כבד הנגרמת מווירוס המועבר דרך הפרשות צואה, שתן או רוק של כלבים. המחלה פוגעת הן בגורים והן בכלבים בוגרים, והיא עלולה להתבטא בכמה דרכים שונות קטלניות עד כדי מוות מהיר או כרוניות המלוות בנזק מתמשך לכבד.
  4. פארא – אינפלואנזה: וירוס דמוי שפעת הפוגע במערכת הנשימה וגורם לשיעולים ונזלת.

5+6: לפטוספירוזיס: או בשמה המוכר יותר נקראת "עכברת" היא מחלה חייידקית של בעלי חיים שבה גם בני אדם עלולים להדבק.  קיימים 10 זנים הגורמים להתפרצות המחלה כאשר במתן חיסון המשושה הכלב מוגן רק מפני שניים מתוכם.
העכברת מועברת דרך זיהום בקטריאלי המגיע דרך שתן של מכרסמים או מקורות מים בפרט בסביבה של מים עומדים. המחלה מסוכנת לכלבים וכן לבני אדם. החיידקים פוגעים בכבד ובכליות, עם תסמינים של חום, תשישות, הקאות ושלשולים.

 מה ההבדל בין חיסון משושה בכלבים לחיסון מתומן?

– חיסון המתומן הינו חיסון משושה בתוספת שני זני עכברת הנפוצים בארץ. בשנת 2018 הייתה התפרצות של וירוס העכברת (לפטוספירה) בנחלי הצפון ועל כן הכניסה לנחלים נאסרה. לאחר התפרצות זו ארעו מספר מוקדים ברחבי הארץ. עכברת היא מחלה המסוכנת לאנשים ולכלבים ומועברת בעיקר במגע עם מים. ב2020 המליץ משרד החקלאות להוסיף לחיסון השגרתי את זני העכברת הנפוצים בישראל.

מתוך 10 זנים הגורמים להתפרצות הלפטוספירוזיס (עכברת) חיסון המתומן  מגן מפני 4 זנים – כולל הזן שגרם להתפרצות המחלה בנחלי הצפון בקיץ 2018. לעומת זאת חיסון המשושה מכיל הגנה מפני 2 מזני החיידק אשר כלל לא נפוצים בארץ.

 למה תדירות החיסון שונה בין גורים לכלבים בוגרים?

חיסון המשושה מורכב מחיסונים שונים נגד מחלות נפוצות בקרב כלבים וגורי כלבים. כמו כל חיסון, מדובר בגורם מוחלש או מומת של חיידק המחלה אליו נחשף הכלב על מנת לייצר "זיכרון חיסוני", ולחזק את המערכת החיסונית במקרים בהם תצטרך להתמודד עם פולש זר. חיסון משושה דואג שהכלב יכין עצמו מראש עם נוגדנים למחלה, ובעצם מקדים תרופה למכה ומעניק לו את ההגנה הנחוצה.

 כל גור כלבים בריא, יחוסן בסדרת חיסוני משושה; בדרך כלל שלושה עד ארבעה חיסונים עוקבים הניתנים בהפרש של שלושה שבועות זה מזה. סדרת החיסונים חשובה מאוד לחיזוק הדרגתי של מערכת החיסון ומסייעת לגור לבנות את המאגר החיסוני של גופו ובכך מקנה לו הגנה בפני אותן המחלות.

עד להשלמת סדרת החיסונים אנו ממליצים שלא להוציא את הגור מהבית או להפגישו עם כלבים שאינכם יודעים מה מצבם הבריאותי או אם חוסנו בשל רגישותו של הגור להידבקות במחלות.
עם השלמת החיסונים – הגור נחשב כמוגן וניתן להוציאו לטיולים.

בהמשך חייו מקבל כל כלב בוגר זריקת דחף- חיסון משושה שנתי המשמש כ’רענון’ למערכת החיסון ומספק הגנה אופטימלית כנגד המחלות הנ”ל, למשך כל ימי חייו.

 נשמח לייעץ ולענות על כל שאלה נוספת הקשורה לחיסון משושה או כל נושא אחר.

בברכה,

משפחת אנימד

שיתוף:

חיפש מאמר:

עוד מהבלוג שלנו:

סניף פרחים-בצוותא פתוח לקהל!

אנחנו שמחים להודיע סניף פרחים-בצוותא פתוח לקהל! כחלק מהמאמץ של המרפאה לשפר את זמינות השירותים, צוות המרפאה שמח לעדכן שהחל מתחילת השנה (תחילת ינואר 2023)

סניף חדש בחריש

מזל טוב! סניף חדש למרפאת אנימד! סניף "פרחים – בצוותא "- כל הפרטים כאן: אחרי שחיכיתם בסבלנות, הנה כל הפרטים אודות הסניף החדש. הסניף החדש

הפייסבוק שלנו:

תפריט נגישות

מזל טוב! פתחנו סניף נוסף בחריש !
ליחצו על הלינק לפרטים